Seminarium Duchowne

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus,

Kościół troszczy się o potrzebę realizowania powołania do życia konsekrowanego. Ta postawa znajduje odzwierciedlenie również w dziedzinie prawa Kościoła, kompetentne władze kościelne są upoważnione do interpretowania, zarządzania i ustanawiania form życia poświęcone Bogu. Jednocześnie podejmowane są nieustanne starania, aby: Instytuty zakonne rozrosły się, pozostając wiernymi duchowi swoich założycieli. Trzeba ciągle zabiegać, aby dostosować życie konsekrowane do zmieniających się warunków.

Osoby ubiegające się o powołanie w ramach Kościoła zgromadzeń zakonnych proszone są o przesłanie wraz z prośbą o powołanie zgromadzenia zakonnego następujących informacji:

  1. imiona nazwiska osób deklarujących włączenie i działalność w ramach wspólnoty zakonnej, wraz z kopiami świadectw chrztu świętego i bierzmowania – jeżeli zostało przyjęte. Dla przypomnienia, Kościół uznaje sakrament chrztu świętego wiernym innych Kościołów chrześcijańskich, udzielany z wody i Ducha Świętego w imię Trójcy Świętej za fundamentalne misterium, które wprowadza wiernych do wspólnoty Kościoła i uzdatnia ich do prowadzenia odnowionego życia w miłości oraz łasce Ojca, Syna i Ducha Świętego.

  2. przesłanie życiorysów – wszystkich osób deklarujących zaangażowanie w procesie tworzenia wspólnoty zakonnej.

  3. złożenie wypełnionych i podpisanych osobiście – podpisem czytelnym- zgodnie ze stanem prawnym imieniem-imionami i nazwiskiem, deklaracji włączenia się do Kościoła. Deklaracje powinny zawierać także adresy do korespondencji tradycyjnej i e-maliowej oraz aktualne numery telefonów wszystkich osób deklarujących włączenie się do wspólnoty zgromadzenia.

  4. należy przesłać kopie następujących dokumentów wspólnoty:

    1. protokół ze spotkania założycielskiego wspólnoty;

    2. protokoły i uchwały spotkania założycielskiego;

    3. protokół wyboru tymczasowego zarządu zgromadzenia;

    4. statut zgromadzenia – do zatwierdzenia przez Kościół;

    5. aktualny- tymczasowy adres zgromadzenia – do korespondencji;

    6. upoważnienie do prowadzenia rozmów w imieniu wspólnoty – jeżeli zostało udzielone.

  5. Szczegółowe informacje na temat zgromadzenia zawierające następujące informacje:

    1. charyzmat Zgromadzenia

    2. duchowość

    3. apostolstwo

    4. jakie planowane są etapy formacji zgromadzenia np.?:

      1. rozeznanie;

      2. aspirantura;

      3. postulat;

      4. nowicjat;

      5. juniorat:

      6. formacja permanentna.

    5. laikat- czy wspólnota będzie również obejmowała swoją działalnością także osoby świeckie wspierające działalność Zgromadzenia?

  6. W kwestii powołania przełożonej-go zgromadzenia — te decyzje podejmuje wspólnota, natomiast zgodnie z Prawem Kanonicznym Kościoła Ordynariusz biskupstwa -jeżeli zgromadzenie jest na prawach diecezjalnych lub Pierwszy Biskup — jeżeli zgromadzenie otrzymuje Jego aprobatę i działa na prawie ogólnokościelnym, zatwierdza decyzje o wyborze, stosownym dekretem.

  7. Należy wskazać konkretne plany i pomysły realizacji projektów wspólnoty, w tym pozyskiwanie środków finansowych przez samą wspólnotę na pokrywanie wydatków bieżących wspólnoty.

Podjęcie ewentualnej decyzji o powołaniu zgromadzenia zakonnego w jurysdykcji Kościoła uzależnione jest od otrzymania kompletu powyższych dokumentów oraz uznania zasadności powołania zgromadzenia dla dobra Kościoła.